Kolik času by měly děti trávit hrami na počítači nebo mobilním telefonu? Co už je moc?

Dnešní děti už si nechtějí tolik hrát venku s kamarády, raději totiž tráví čas u počítače nebo u mobilního telefonu. Kolik času je v pořádku a kolik příliš? 

Kolik času by měly děti trávit hrami na počítači nebo mobilním telefonu? Co už je moc? 

Možná také při pohledu na své ratolesti vzpomínáte na doby, kdy vy jste byli v jejich věku. Chodili jste si po škole hrát s kamarády ven, chodili jste domů až večer a znali jste nejrůznější venkovní aktivity a hry. To dnešní děti mají všechno trošku jinak. Když přijdou ze školy domů, udělají si úkoly a následně o nich nikdo celé odpoledne neví, protože sedí u počítače nebo si hrají na mobilním telefonu. Asi nikoho nepřekvapí, že takhle je to opravdu špatně. Jenže ven dítě už jen tak nevyženete, můžete ale uhlídat čas strávený právě hraním her na počítači a mobilu. Co je moc a jaká doba je přijatelná? 

malé děti

Stanovte si pravidla 

I když jste během odpoledne ještě v práci a nad dětmi doma nemá nikdo dozor, stanovte pravidla a ty dodržujte. Tedy chtějte po dětech, aby je dodržovaly. Čas strávený na mobilu a počítači by měl být opravdu dobře hlídaný, tyhle pravidla musíte hlídat, když totiž stanovíte, že dítě může být na mobilu či počítači jen hodinu denně, mělo by tomu tak skutečně být. Pokud to nemůžete osobně zkontrolovat, zadejte dítěti i jiné úkoly. Když během odpoledne bude muset dítko ještě vynést odpadkový koš, umýt nádobí nebo vysávat, jen těžko si stihne hrát delší dobu, než skutečně může. 

mobilní telefon

Čas podle věku 

Dítě může mít také tyhle digitální hrátky jako za odměnu, což je ale asi úplně nejlepší způsob. Když je dítě hodné, může si hrát večer hodinu na mobilu, to jistě dává smysl. Rozlišujte povolený čas i dle věku dítěte. U větších dětí to mohou být i dvě hodiny denně, u menších dětí předškolního věku by to ale nemělo být zase více, jak půl hodiny. Dnes totiž i ty nejmenší děti často usínají nebo jedí s tabletem nebo mobilem v ruce, kde sledují pohádky či dětské videa a písničky. 

Tak jak si své dítě naučíte, tak to u vás taky bude fungovat. Pokud budete příliš povolovat, jen těžko pak dítěti hry zakážete. Proto chtějte, aby pravidla platila vždy.