I dnešní děti si mohou věcí vážit

Také rádi vzpomínáte na své dětství? Vybavujete si ty nezapomenutelné chvíle s kamarády, jak jste chodívali do Sokola, skákali gumu, stavěli bunkry nebo jak jste skákali panáka před domem? Dnešní děti již toto neznají, většina z nich je zavřená doma, sedí u počítače a hrají virtuální hry, které nemají s realitou nic společného. Přitom i přesto, že je jiná doba, časy a názory se mění, svět spěje dopředu, dá se alespoň při troše snahy docílit toho, aby i dnešní děti zažily alespoň něco málo z doby minulé.
kluci si hrají s vodou
Důslednou píli lze docílit, aby si i dnešní děti vážily svých věcí a hraček, a aby pro ně nebylo vše naprostá samozřejmost. Kdysi se na ovoce stály nekonečně dlouhé fronty, banány a mandarinky byli pouze na Mikuláše a o Vánocích. Dnes máme k dispozici nepřeberné množství ovoce a zeleniny po celý rok, není tedy divu, že děti jsou jím přejedené a častokrát vídáme, zejména u škol, ovoce pohozené na zemi. Samozřejmě velkou roli hraje také výchova a role rodičů. Pokud jsou důslední rodiče a jsou dítěti pravým vzorem, je pro dítě mnohem snazší si dobrý vzor osvojit do svého budoucího života. Většina dospělých velmi rádo vzpomíná na dobu, kdy byli oni sami malé děti. Vypráví svým ratolestem, jak se kdysi žilo a jak trávili volný čas. Každý měl jen několik málo hraček, často ještě vyrobené z různých přebytečných materiálu (dřevo, papír) a každý si hraček vážil a vybudoval si k nim určitý cit a vztah. Dnešní děti mají hraček přehršel, vyloženě se v hračkách topí, pořádně ani neví, kde co mají a pokud se nějaká hračka zničí, šup s ní nemilosrdně do popelnice. V minulosti se děti snažily rozbité hračky sami opravovat a pokud jim to nešlo, požádaly svého otce nebo dědečka.
děti běží po louce
Totéž platí i o oblékání – dnes má každé dítko vše, na co si jen vzpomene, značkové oblečení, které diktují módní trendy, aby náhodou ve škole nebylo "out", a aby dokonale zapadlo mezi své vrstevníky. A pokud se s oblečením něco stane, nemilosrdně letí do koše nebo v lepším případě alespoň na hadr. V době minulé se každá díra v ponožce nebo na koleni poctivě látala. Maminky nebo babičky s péči dávaly na kolena záplaty, aby tepláky dětem vydržely co nejdéle. Schválně, kdy jste naposledy viděli nějaké dítko v tepláčcích se záplatou?