Na co by se měla žena připravit, když se stane matkou

Mateřství je krásné, ale mnohdy náročné. Děti totiž váš život naplní, s ním ale i váš volný čas, nákupní seznam, a myšlenky. Ačkoliv i pro muže se otcovství stává změnou, obvykle má rodičovství největší dopady právě na ženu. Co se změní?

Odpočinek

Je nutno podotknout, že ne každé dítě je křikloun, který vás bude v noci budit co dvě hodiny, aby se přisál k prsu, a pak si spokojeně spinkal dál. Některá miminka již po pár týdnech spí celou noc, a tak dopřejí dostatek spánku i matce. Některá. Většina matek však po porodu už nespí tak tvrdě, spíš jen na jedno oko, jelikož má strach, aby se dítěti v noci něco nestalo. Možná jste si říkaly, že budete jiné matky, pohodovější,  ale s příchodem dítěte se to změní. Nicméně i když vás dítko spát nechá, a první rok přejdete bez větších kruhů pod očima, dítě se naučí chodit, a to už se nesmíte ani otočit. Sednou si s knížkou a chvíli číst bude stejně nereálné, jako že vás roční batole poslechne, když mu zkoušíte vysvětlit, aby se nepřibližovalo ke sporáku. A ve chvílích, kdy bude přes den spát, stihnete tak akorát uklidit, uvařit, a dát si rychlou sprchu.

žena s miminkem

Volný čas

Pokud jste byla zvyklá na pravidelné návštěvy kaváren, sportovní aktivity, či romantické večeře s partnerem, budete to muset omezit. Vše se totiž začne točit kolem toho malého uzlíčku, který toho sice ještě moc neumí, ale má nad vámi velkou moc. Brzy se přistihnete, že jíte za pochodu, nedopíjíte kávu, a ačkoliv znáte asi sto dětských pohádek, nemáte přehled o nových filmech, které vás dřív tolik zajímaly. 

matka a dcera

Nástup do práce

Pokud se po rodičovské vracíte do své původní práce, máte štěstí. Alespoň v případě, že k vám bude zaměstnavatel shovívavý. V případě že si práci hledáte, budete muset umírnit své požadavky. Ačkoliv spousta zaměstnavatelů nemá problém s tím, že máte dítě, musíte hledat takovou pracovní dobu, aby vám umožnila vozit dítě do školky, ale také jej vyzvedávat, nemá-li vám s tím kdo pomoci. Některé děti pak ve školce bývají často nemocné, a tak možná zpočátku budete častěji doma, než v práci. Nezapomeňte ani na prázdniny. Ačkoliv školky nezavírají na celé dva měsíce, minimálně měsíc obvykle zavřeno mají, a na to vám zkrátka dovolená nemusí stačit.