Koupelna v podkroví

Podkrovní koupelna si zaslouží pečlivé rozvážení o rozložení jejích jednotlivých komponentů. Protože pokud se ji podaří dobře naprojektovat, stane se jedním z nejkrásnějších a nejoblíbenějších míst v bytě. Je potřeba dát si pozor na limity, které obnáší. Jsou jimi především zkosené zdi, případně také čouhající trámy. Jak si tuto místnost co nejlépe zařídít, aby se negativa proměnila v estetické přednosti?

podkrovní koupelna

Je nutné se zamyslet na rozložení koupelny ještě před začátkem stavebních prací. Hodně omezující jsou právě zkosené stěny, pod které se nesmí některé věci z praktického hlediska umisťovat. Sem patří například vana. A to nejen kvůli riziku úrazu do hlavy při vylézání z ní. Horká voda totiž produkuje páru, která by mohla způsobit navlhnutí stropů. Stejně nepraktické je pod tyto šikminy umísťovat sprchový kout – přece jen se zde při sprchování stojí, takže je zapotřebí více místa.

Jsou naopak příslušenství a zařízení, které se pod tuto šikminu perfektně hodí. Sem patří například pračka a sušička (tedy ty s předním plněním). Lze sem umístit také umyvadlo nebo záchod, je-li součástí koupelny. Je to obzvlášť vhodné místo pro skříňky a jiné úložné prostory.

Nejvíce místa zabere sprchový kout. Ten je potřeba umisťovat tam, kde střecha není zkosena, aby se v něm dalo pohodlně sprchovat. Moderní jsou kouty bez zástěny, které jsou od zbytku koupelny odděleny příčkou.

Je vhodné nainstalovat více střešních oken. Ta zaručí dostatek přirozeného světla a bezproblémové odvětrávání. Je dobré volit trojskelná okna, která se nezamlžují, skvěle izolují a jsou bezúdržbová.
moderní koupelna

Problémem může být umístění zrcadla. To se kvůli zkoseným stropům nemusí vlézt nad umývadlo, kde obvykle bývá. Pokud se nedaří zrcadlo umístit na rovnou plochu, je zde také možnost využití teleskopického ramena.

Často se v podkroví nechávají dřevěné trámy, které jsou vlastně takovým romantickým prvkem. V koupelně mohou ale spíše škodit či zavazet. Při konstrukci je možné je z této místnosti odstranit. Pokud přece zůstanou, je třeba je ošetřit hydroizolačním nátěrem, který zabrání vlhnutí a trouchnivění.