Vyrobit si domácí kosmetiku není vůbec těžké

Důvodem, který převládá při rozhodování o výrobě vlastní domácí masti nebo šamponu, je s největší pravděpodobností ten, že víme, co připravovaný produkt bude obsahovat. Dají se tedy ušetřit peníze, ale také se vyhneme chemikáliím. Na druhou stranu strach z toho, že nějaká surovina potřebná k výrobě daného přípravku zrovna nebude k dostání, je trochu děsivá. Jenže opak je pravdou. Vše, co potřebujeme, najdeme většinou doma v kuchyni nebo na zahrádce. Jako základ se totiž používá olivový olej či sádlo, jako další ingredience nejčastěji různé druhy volně rostoucích bylinek. Hravě se tak dá výroba zvládnout i doma.

krémové srdce

Při troše snaze se staneme zkušenějšími a pokaždé, když nám něco dojde, nemusíme se hnát do drogerie nebo večerky například pro mýdlo nebo aviváž. Ano, i naše oblečení si zaslouží přírodní péči. Je to jednoduché. Šetrnou aviváž si vyrobíme pomocí hrnku octa a dvou hrnků vody. Zakápneme přibližně dvaceti kapkami esenciálního oleje s oblíbenou vůní a je hotovo. Hezky voní citrusy, přebijí i dezinfekční štiplavý pach octa. Pak už jen stačí dát klasickou dávku jedné odměrky do pračky. Dokonce i pasta na zuby může být ve formě prášku. Jak na to? Lžíci bílého jílu, popřípadě kaolinu, smícháme s dvěma lžičkami skořice, přidáme čtyři hřebíčky a sušenou šalvěj. Vše důkladně rozdrtíme ve hmoždíři a prášek je připravený k použití. Hřebíček desinfikuje ústní dutinu, skořice dodá svěží dech.
éterické oleje z měsíčku

Vyrobit se dá i domácí odličovač, který ocení ženy s citlivou pletí. Destilovaná voda, mandlový olej a tea tree olej spolu s růžovým dřevem budou hlavními přísadami. Do menší průhledné lahvičky nalijeme asi dvě třetiny destilované vody, zbytek dolijeme mandlovým olejem a zakápneme asi pěti kapkami tea tree. Obecně platí, že mandlový olej je nejlepší z hlediska vstřebávání a výživy pokožky. Růžové dřevo spolu s osvěžujícím tea tree olejem má dobrý vliv na suchou pokožku a zároveň ji desinfikuje a hojí. Léčivé masti s přírodními ingrediencemi pomáhají při různých potížích. Smícháme-li nesolené čisté sádlo například s hrstí květů měsíčku, regenerační mast je na světě.