Pohromy pro zahradníky

Jsou věci, které prostě neovlivníte a nenaděláte s nimi absolutně nic. Zahradníci mají těchto věcí před sebou každoročně poměrně moc. Většinou to začíná tím, že zasadí na zahradu zeleninu či květiny a…
košík fazolí
Přijdou přízemní mrazy
Jako první pohroma jsou většinou pozdní přízemní mrazíky, které přijdou třeba až koncem dubna či v půlce května a tím pádem je nikdo nečeká. Nemůžete je čekat, nemůžete je ovlivnit a to co zmrzne už jen zřídka zachráníte. Prevence je dávat choulostivé rostliny ven příliš brzy a přikrývat je na chladnější noci netkanou textilií či skleněnými lahvemi.
Sucho
Sucho je problém celé planety a v posledních letech se o něm diskutuje čím dál častěji, právě proto, že jsou léta čím dál více suchá. Horko často začne už v květnu a až do konce září prší opravdu zřídka. Samozřejmě můžete zalévat a zavlažovat, aby se to však vyplatilo, nemůžete zalévat často a v případě větších polí je to samozřejmě naprosto nemožné. Jediné čím se bránit suchu je vysazovat takové plodiny, které udrží v zemi vláhu a které ji nebudou zbytečně vyčerpávat.
Déšť a kroupy
Ani příliš velké množství deště a málo slunce není pro zahradu zrovna vhodné, pokud prší pár dnů v kuse, voda stojí všude a spousta rostlin má poté tendenci plesnivět. Ano můžete rostliny ošetřit postřikem, avšak kdo si chce plácat chemii na domácí rajčata a papriky? Ani vodě se příliš dobře nedá bránit, pokud nemáte rostliny ve skleníku, pak bohužel opět nenaděláte nic a můžete se jenom modlit, aby se počasí umoudřilo.
bedýnka zeleniny
Škůdci
Je spousta drobečků, kteří si rádi smlsnou na vaší zelenině a ovoci. Červi, mandelinky bramborové, mravenci, housenky, slimáci.. všichni se vám chtějí vrhnout na vaše záhony. Bojovat proti nim můžete přírodními i chemickými prostředky avšak těžko říct, zda vyhrajete. Boj je totiž často nerovný a hmyz si cestu vždy najde. Nezbývá vám taktéž nic jiného, než modlení, aby vám nesežrali úrodu celou.