Proč si někdy prostě odpočinout?

Žijeme v době, kdy každý někam spěchá, všichni chtějí používat multitasking a dělat několik činností najednou, pokud možno co nejvíce. Reálně to ale bohužel není možné a naše tělo, ve výsledku pak i mysl, to bohužel velmi zmáhá. Je to také důvod, proč přibývají různé syndromy vyhoření a také mnohé další. Proč byste si tedy měli čas od času doopravdy odpočinout?

lesní silnice


1)    Váš mozek není stroj. Ať si to uvědomujete, nebo ne, váš mozek není stavěný na to, aby pracoval pořád na plné obrátky. Bohužel úkonů, kterými jej zaměstnáváme je stále více a více. Proto je dobré na chvíli vypnout. Nepřemýšlet o ničem, co máte udělat a ani o ničem co se právě děje mimo vás. Ideální chvíle je například cesta v autobuse, nebo vlakem. Koukejte z okénka, do sluchátek si pusťte hudbu a relaxujte.


2)    Po odpočinku budete více produktivní. Je to sice překvapivé, ale je to tak, pokud svému mozku ulevíte, bude pak schopen lépe se soustředit na nějakou komplikovanější činnost.


3)    Budete milejší na ostatní. Vlivem neustálého pracovního presu vzniká nepřirozený nátlak na naši mysl a ten si poté transformujeme do našeho vystupování vůči lidem v našem okolí. Pokud ale tento umělý stres vyventilujeme, bude naše chování k ostatním mnohem přívětivější. Mohou se pak zlepšit výrazně naše vztahy s ostatními, pozitivní vliv to může mít i na naší rodinou situaci.


4)    Budete se cítit lépe! Ve chvíli, kdy budete odpočatí, bude vám jistě mnohem lépe. Nebudete pociťovat silný pocit únavy a mnohé další. Únava sama pak přijde o něco později. V takové chvíli je pak lepší si ulevit kvalitně, nikoli prokrastinační činností, kterou vykonáváte jen tak pro to, abyste něco dělali. Kupodivu z vás taková činnost vysává stejné množství energie, jako plné pracovní nasazení, ačkoli máte pocit, že vlastně neděláte nic.

dřevěné molo
Až tedy budete mít volnou chvíli, zkuste raději na chvilku “úplně vypnout”. Uvidíte, že pokud se toto stane vaším návykem, váš život se výrazně zlepší!