Vypínat či nevypínat router, to je oč tu běží!

Jistě již jste slyšeli fámu, že by se router měl vypínat přes noc, protože to údajně škodí našemu zdraví, ale je to opravdu nezbytně nutné?
V první řadě si musíme říct, něco málo o routeru. Router je zařízení, které spojuje dvě sítě. Mezi těmito sítěmi pak přenáší data. Díky němu jsem schopni se připojit v domácnosti k internetu.
připojený kabel
Pokud bychom měli zauvažovat nad tím, zda je nutné jej každou noc vytahovat ze zásuvky (vypínat jej), musíme se na problematiku podívat z globálnějšího hlediska. Pokud se chceme chránit před vlnami, které jsou routerem vysílány, museli bychom vypojit přístroj nejen svůj, ale i všech sousedů minimálně v celém bloku a i tak by k nám nějaké vlny doputovaly. Nicméně existují citlivější osoby, které tvrdí, že pokud vypnou router, spí se jim lépe. Zde můžeme mluvit především o placebo efektu. Vezmeme-li v potaz, že přes náš byt prochází nejen vlny ze všech routerů v okolí, ale i vlny mobilních operátorů, rádiové vlny a mnohé další, musel by člověk být mnohonásobně citlivější, aby ucítil rozdíl, jednoho vypnutého zařízení.
Dalším důvodem, proč router nevypínat na každou noc je to, že žádné elektronické zařízení nemá rádo, pokud je neustále vytrhováno ze sítě. Všechny zařízení se tím kazí. Nehledě na to, že by se nám mohlo snadněji stát, že třeba náš mobil bude celou noc čerpat internetová data, která nám později budou chybět.
kabely z blízka
Hovoříme-li o vypínání přístroje v době dovolené, je třeba dopředu zvážit všechny důsledky. Pokud máme „chytrou“ domácnost, kde je velké množství spotřebičů závislé na fungování sítě, je zapotřebí si vypnutí routeru předem vyzkoušet, abychom věděli, co to s naší domácnosti udělá. Nebylo by totiž divu, kdyby přestala správně fungovat například lednička či vysavač. Jestliže „chytrou“ domácnost nemáme, můžeme router klidně vypojit. Ušetříme nějakou elektrickou energii, plus se vyhneme riziku požáru.