Co byste měli vědět o psychických nemocech

Být psychicky nemocný už dávno neznamená, že jste blázen. Spousta duševních nemocí má řešení, existuje na ně lék, nebo terapie. Jde však o to zavčasu poznat příznaky, ať už se tato nemoc objeví u vás, nebo někoho z okolí, a umět jednat. Jaké jsou dvě nejčastější?

Deprese

Ačkoliv spousta lidí v životě řekne, že má takzvanou depku, s depresí to mnohdy nemá nic společného. Depresivní onemocnění je vážná nemoc, za kterou člověk mnohdy ani nemůže. K léčbě je potřeba medikace, a také pravidelná terapie. Víte, jak poznáte depresi u sebe, či jiných osob? Deprese se projevuje jako hluboký smutek, který se přižene náhle, a bez jakéhokoliv důvodu. Člověk postižený depresí bývá obvykle odtažitý, uzavřený, najednou jej přestávají bavit i věci, které dříve zbožňoval, a odvrací se od všeho a všech. S depresí je také spojena hluboká únava, která přetrvává ať se děje cokoliv. V případě, že u sebe pociťujete depresivní stavy, okamžitě se obraťte na lékaře. Pokud je pozorujete u jiné osoby, pokuste se jí pomoci vyhledat pomoc, a především na ni dohlížejte, protože neléčená deprese může končit sebevraždou. V žádném případě nedávejte hloupé rady jako :Snaž se myslet pozitivně, podívej, jak máš hezký život, trochu se usměj.“ Člověk za svoji depresi nemůže, a ačkoliv se chce cítit dobře, nemůže. Je to totiž jako říct člověku se zlomenou nohou: „Tak to vyběhej.“

loutka mezi kameny

Úzkosti

Úzkosti se mohou objevovat u lidí trpících depresí, ale také u jinak zdravých jedinců. Úzkost je většinou spojena s nějakým strachem, který člověku brání v normálním životě. Například sociální úzkosti, nebo sociální fobie, brání člověku fungovat mezi jinými lidmi, takže se nakonec izoluje, a je pro něj nadmíru děsivé mezi lidi vůbec vycházet.

ufon v lese

Nejhorší formou úzkostné poruchy jsou panické ataky, které mohou lidem, kteří se s nimi ještě nesetkali, připomínat infarkt. Panická ataka jako taková je sice neškodná, ale velmi nepříjemná. Z ničeho nic vám začne silně tlouci srdce, máte sucho v krku, kůži pokrytou potem, a celý svět se točí. I úzkosti se však dají potlačit léky, a řešit na terapii. V žádném případě nezesměšňujte strach úzkostného jedince. Ačkoliv vám přijde zbytečné bát se něčeho, co se možná ani nestane, jeho instinkt mu velí přehrát si vždy ty nejhorší možné scénáře, a okamžitě s nimi počítat. Chcete-li pomoci, prostě tam pro něj, či pro ni buďte.