Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka, která slouží pro opakované používání během menstruace. Vyrábějí se především ze silikonu, který se často využívá v lékařství a alergie na tento materiál se vyskytuje pouze velmi zřídka. Dále se ale můžeme setkat s kalíškem latexovým, nebo z termoplastu. Vše je lékařsky ošetřeno, a proto je to opravdu bezpečné.
Kalíšek má spoustu výhod, ovšem dvě nejzásadnější výhody jsou ekologická a ekonomická.
 menstruační kalíšek
Ekologická výhoda
Menstruační kalíšek není jednorázový odpad. Můžete jej používat opakovaně po dobu pěti až patnácti let. Když si představíte, kolik je na světě žen, které každý měsíc absolvují menstruaci a každý měsíc vyhodí minimálně koš plný tamponů a vložek nasáklých krví, které se rozkládají několik let, je ekologická výhoda menstruačního kalíšku opravdu obrovská.
 
Ekonomická výhoda
Cena kalíšků se pohybuje opravdu různě. Když budeme brát v potaz průměrnou cenu kalíšku cca 500 korun, pokud si koupíte dva kalíšky, zaplatíte 1000 korun na pět let. Pokud si ale každý měsíc budete kupovat vložky, jeden balíček vás tak vyjde v lepším případě okolo 30 korun. Pokud během jednoho měsíce spotřebujete průměrně dva balíčky vložek, vyjde vás to na 60 korun za měsíc, 720 korun za rok a 3 600 korun za pět let. V případě tampónů vás to vyjde ještě dráž. Takže i v případě financí je menstruační kalíšek opravdovou výhodou.
 kalíšek v ruce
Zdravotní a další výhody
Menstruační kalíšky nejsou na rozdíl od vložek či tampónů běleny chlórem. Krev je v kalíšku po celou dobu zavedení schována, zatím co v případě vložek je stále v kontaktu s pokožkou, což přispívá ke vzniku mykóz a dalších problémů. V případě tamponů je chlór i zaschlá krev zase v kontaktu se sliznicí a mohou způsobit toxický šok.
Kalíšky stačí vypláchnout jednou či dva krát za den a poté pouze vyměnit na noc. Navíc na kalíšku se nemohou množit bakterie, takže se jich nemusíte bát. Můžete jej používat během všech sportů, i plavání.