Benzín nebo nafta – toť otázka

Koupě nového auto přináší velkou radost, ale také se při jeho výběru pořádně natrápíte. Mezi nejčastější dilemata patří, jakou značku vybrat, jakou velikost, barvu, sedan nebo kombi, s automatickou převodovkou či bez a tou nejzákladnější je: benzín nebo diesel? Pojďme se ne tu poslední tedy společně podívat.
benzinové čerpadla
Benzín
Výhody
·         Pokud si pořídíte automobil, který jezdí na benzín, můžete mít radost z výrazně nižší pořizovací ceny jak celého automobilu, tak pozdějších nákupů náhradních dílů. Menší náklady se budou samozřejmě odrážet i v údržbě vozu.
·         Pokud nemáte garáž nemusíte se u těchto aut bát ani zimních období. Benzín totiž ani v zimě nepozměňuje svou strukturu, a tak nemusíte mít obavy z toho, že byste třeba nemohli nastartovat.
·         Tento typ aut je vhodný, pokud neplánujete výlety do zahraničí nebo na výrazně dlouhé trasy. Hodí se spíše do městského provozu.
Nevýhody
·         I když je pořizovací cena auta menší, v této době se cena benzínu pohybuje ve vyšších číslech než cena nafty. Ještě k tomu mají tyto motory vyšší spotřebu (v porovnání s dieselem asi o 25-30 %) a jsou méně odolné, takže mají menší životnost než motory dieselové.
pohonné hmoty
Nafta
Výhody
·         Pokud patříte mezi velké cestovatele a většinu svého dne trávíte za volantem, je pro vás tento typ automobilu jako stvořený, protože pořizovací ceny paliva jsou v tomto případě výrazně nižší.
·         Motory v těchto autech jsou v porovnání o 30 % silnější a jsou tak vhodné při převážení těžkých nákladů.
Nevýhody
·         Jak už bylo zmíněno nižší náklady na palivo, jsou vyrovnány vyšší cenou jak pořizovací, tak cenou náhradních dílů, což můžeme vidět i u cen oprav motorů, které jsou vysoké z důvodu složitější struktury motoru.
·         U aut, které jezdí na naftu, se nachází filtr palivových částic. Ten také představuje důvod, proč nejsou tyto auta vhodná na krátké vzdálenosti. Při této délce se totiž filtr nedokáže zahřát na takovou teplotu, aby se dokázal zregenerovat a tím se i více ničí a krátí se tak jeho životnost.
·         V zimních měsících se musíte smířit s faktem, že se vám nemusí povést vždy nastartovat. Na svědomí to má tuhnutí nafty, proto je velice důležitá silně nabitá baterie v perfektním stavu, aby byl automobil schopen nastartovat. Komfort při jízdě se také značně snižuje, z důvodu větší hlučnosti motoru.