Zdá se vám bazénová plachta chlorito.cz zbytečným kusem „hadru“ a vyhazováním peněz či komerčním nástrojem, jak zajistit výdělek výrobcům a prodejcům bazénového příslušenství? Pak posuďte sami, zda tomu tak opravdu je:
Prach z ulice – prachové částice se pohybují v atmosféře nepřetržitě 24 hodin denně a neochrání vás před nimi ani velmi čisté horské prostředí. Jistě, na horách bude prachu méně a ve městech více, ale stále jde o nejsilnější znečišťující prvek, který dopadá na hladinu bazénu. Prachová zrnka nejsou vidět a zaregistrujeme je až v okamžiku, kdy vytvoří na dně souvislou mazlavou vrstvu. Bude vás to pak stát mnoho úsilí, abyste se té vrstvy zbavili. Spolu s prachem dopadá na hladinu rostlinný pyl, hmyz, kousky trav a další organický materiál, který poskytuje živnou půdu pro bakterie. Čím lépe zabezpečíte hladinu před tímto spadem, tím méně budete potřebovat chemikálií na jeho eliminaci a tím méně budete uvádět do provozu filtrační okruh.
Voda se odpařuje – za vodné a stočné zaplatíte dohromady přibližně něco kolem stokoruny za kubík vody. Když napustíte docela malý zahradní bazén, řekněme o průměru 4 metry, vodou až k okraji, bude se v letních měsících z hladiny vypařovat přibližně 70 litrů vody za den. Za měsíc to budou cca dva kubíky vody (2100 litrů), které budete muset dopouštět. Za ně zaplatíte tedy měsíčně odhadem dvě stě korun. Předpokládáme-li, že budete mít bazén venku od května do září, bude to na vodném a stočném činit přibližný výdaj 1000 korun a za stejnou cenu pořídíte solární plachtu, která vám za předpokladu rozumného využívání (pokud ji neroztrháte) vydrží ne jednu, ale několik koupacích sezón.
Snížíte ochlazování vody – bazénová plachta dokáže snižovat, jakožto tepelný izolant, i rychlost ochlazování vody v nádrži, takže vám déle vydrží teplá, a projeví se to např. i na ceně za úsporu ohřevu vody. Tak co, ještě se domníváte, že je krycí plachta jen zbytečným kusem hadru?