Znáte sodíkové výbojky?

Zamýšleli jste se někdy při večerní procházce zšeřelými ulicemi nebo parkem nad tím, díky čemu že to vlastně obstojně vidíte na cestu a díky čemu tam nepanuje naprostá temnota, v níž by měli třeba i ti nejhorší zločinci ideální podmínky ke svému nekalému počínání?

noční světlo

Napadlo vás někdy, co že je to tam tedy vlastně zárukou, že si nikde třeba kvůli zakopnutí neublížíte sami nebo že vám pod příkrovem noci neublíží ani nikdo jiný?
Možná ne. Anebo sice ano, ale nakonec jste to v mžiku jednoduše odbyli tím, že vám na cestu svítí prostě nějaké žárovky v pouličních lampách.

Čímž se ale dopouštíte omylu. A zásluhy jedněch přisuzujete jiným. Protože za to, že na zmíněných místech vidíte na cestu, už dnes nemohou žádné klasické žárovky, jimž už pro jejich energetickou náročnost odzvonilo. Dnes za světlo na veřejných prostranstvích vděčíte s velkou pravděpodobností sodíkovým výbojkám.
Tyto jsou totiž právě tím, co je ideální pro venkovní osvětlení. Bezpečně osvětlují ulice stejně jako parky, respektive jiná volná prostranství kolem budov.
Výbojek už dnes existuje celá řada. A kromě klasických halogenidových jsou tu třeba i ty sodíkové, jež skýtají lidem vysokou účinnost a monochromatické žluté světlo. Ty posledně zmíněné, tedy sodíkové, jako je dejme tomu výbojka 400w, nabízejí skvělé výhody:

  • Jsou nejúčinnějším světelným zdrojem.
  • Mají velmi dlouhou životnost, dosahující až dvaceti tisíc hodin.
  • Jsou dobře viditelné i za husté mlhy.
  • Neobsahují na rozdíl od svých rtuťových kolegyň tento nebezpečný prvek.
  • Jsou vhodné především k osvětlení exteriéru, třeba v podobě veřejného osvětlení nebo osvětlení sportovišť.

lucerna
A jen pro úplnost – sodíkové výbojky pracují na principu vyzařování pomocí sodíkových par s provozním parciálním tlakem 0,1 – 1,5 Pa. Což vás ale už tolik zajímat nemusí. Hlavní je když víte, že prokazují dobré služby. Všem, vás nevyjímaje.